Skip to content

Studencki eurotrip SKN Equilibrium

Zakończył się europejski tour SKN Equilibrium.  Członkowie koła mieli okazję odwiedzić siedziby światowych liderów branży HVAC – austriackiej firmy Herz oraz szwajcarskiej Belimo, a także poznać sposoby ogrzewania i wentylacji obiektów wysokogórskich u podnóża Mont Blanc. Kulminację wyjazdu stanowiły odwiedziny ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, z którym współpracuje część wydziałów Politechniki Krakowskiej. Dzięki absolwentom i pracownikom WIŚIE odbywającym w CERN staże, program oficjalnej części wizyty wzbogacony został o szczególnie ciekawe dla studentów specjalności COWIK aspekty branżowe, jak chociażby sposób klimatyzacji całej serwerowni CERN. O poszczególnych punktach na trasie wyjazdu koła Equilibrium opowiada jego opiekun, dr inż. Jarosław Müller, prof. PK.  

Herz – światowy lider produkcji armatury sanitarnej. Wiedeń

Wizyta była rezultatem wieloletniej współpracy z polskim oddziałem firmy. Współpraca polega m.in. na spotkaniach, prezentacjach oraz na certyfikowanych szkoleniach realizowanych w siedzibie Herz w Wieliczce. W Wiedniu poznaliśmy tradycyjne metody produkcji oraz najnowsze produkty firmy i ich szeroką aplikacje w technice grzejnikowej, regulacyjnej, przyłączeniowej m.in. dla różnych typów ogrzewania.

CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych. Genewa

W wyniku nawiązanych kontaktów, między innymi dzięki studentom i pracownikom Wydziału odbywającym staże i praktyki oprócz oficjalnej wizyty gwarantowanej przez CERN udało nam się spotkać ciekawych naukowców oraz poznać niektóre zagadnienia „od kuchni”. Poznaliśmy szczegóły eksperymentów, odwiedziliśmy centralną serwerownię (gdzie obserwowaliśmy, między innymi sposób klimatyzacji bardzo odpowiedzialnego działu CERN). Dowiedzieliśmy się tez dużo na temat możliwości aplikacji na staż, z czego od razu skorzystali niektórzy uczestnicy wyjazdu wypełniając odpowiednie formularze on-line. Na zakończenie poznaliśmy plany przyszłej modernizacji całego Zderzacza.

Chamonix – podnóża Mont Blanc

Podczas wyjazdu kolejką linową bacznie śledziliśmy sposoby ogrzewania i wentylacji obiektów wysokogórskich. Na szczególną uwagę zasługiwały instalacje promiennikowe, z racji jedynego dostępnego źródła energii – prądu, który, nawiasem mówiąc, jest dostarczany do stacji przy napięciu 20 tysięcy wolt – głównie na potrzeby kolei linowej. Oglądaliśmy ćwiczenia wydolnościowe grupy ratowników górskich oraz termiczną reakcję organizmu jednego z nich na wysokości 3800 m n.p.m. przy silnym promieniowaniu słonecznym z dużym natężeniem promieniowania UV. Sami również doświadczaliśmy specyfiki oddychania rozrzedzonym powietrzem na tej wysokości.

Belimo – Hinwill pod Zurychem

Współpraca Wydziału z firmą Belimo ma miejsce już od wielu lat. Efektem są wizyty przedstawicieli na Wydziale oraz studentów w siedzibie firmy. Ten światowy lider w produkcji siłowników do automatycznej regulacji zademonstrował nam zadziwiająco zautomatyzowaną produkcję wykorzystującą roboty.  Bardzo interesującym działem był dział badań i rozwoju, gdzie oglądaliśmy (oczywiście bez robienia zdjęć J) najnowsze prototypy urządzeń oraz testy wytrzymałościowe (mechaniczne, termiczne i środowiskowe) wszystkich produktów firmy.

Oprócz zwiedzania mieliśmy okazję brać udział w praktycznych ćwiczeniach na imponującym stanowisku szkoleniowym (jedynym w Europie) oraz uczestniczyliśmy w quizie z nagrodami. 

– Dzięki takim wyjazdom nasi studenci mogą się przekonać, że wiedza zdobyta podczas studiów na WIŚiE PK jest uniwersalna i aktualna. Wysoce specjalistyczne zagadnienia, poruszane podczas wyjazdowych warsztatów odbywających się w odległej lokalizacji przy imponującej oprawie, były członkom naszego koła dobrze znane. Warsztaty stanowiły więc niejako powtórzenie i/lub praktyczne rozwinięcie wiedzy wyniesionej z zajęć – podsumowuje opiekun SKN Equilibrium dr inż. Jarosław Müller, prof. PK. – Wyjazd spotkał się z dużym poparciem (nie tylko finansowym) Władz Laboratorium Ś-6, Wydziału oraz Uczelni. Kierownik, Dziekan oraz Prorektorzy przychylnym okiem patrzą na inicjatywy Studenckich Kół Naukowych, do których może należeć każda ambitna osoba studiująca na Politechnice.

Działalność SKN Equilibrium w ostatnich miesiącach skupiła się na praktyce, na pogłębianiu wiedzy zorientowanej na wykształcenie „solidnego inżyniera – praktyka”. Takie kompetencje pozwalają na szybkie awanse w znaczących firmach, gdzie doceniana jest i premiowana awansem właśnie gruntowna znajomość poszerzonych zagadnień inżynierskich. Wśród absolwentów naszego wydziału, oraz wśród byłych członków naszego koła, znalazłoby się parę „grubszych ryb” w branży… Niezależnie od tej praktycznej orientacji w najbliższym czasie planujemy kilka inicjatyw bardziej naukowych, opartych na publikacjach i badaniach laboratoryjnych. Małą namiastkę mieliśmy już w czasie Wydziałowej Sesji Kół Naukowych, kiedy to studenci prezentujący taki właśnie eksperyment publicznie przyznali się, że temat ich „wkręcił” i mają zamiar kontynuować badania w szerszym zakresie – podkreśla profesor Müller.

Informacje o wpisie:

Udostępnij:

Logowanie

Zaloguj się aby zarządzać serwisem www