Specjalistyczne szkolenie studentów i pracowników WIŚiE – „Skanowanie obiektów budowlanych”

13-14 grudnia odbyło się szkolenie z nowoczesnych technologii pomiarowych zorganizowane przez Zespół P.K. d.s. BIM pod kierownictwem mgr-a inż. arch. Tomasza Malca. Współorganizatorami tego wydarzenia byli z ramienia wydziału WIL Pan dr inż. Marcin Kowalik oraz dr inż. Cezary Toś z WIŚiE. W szkoleniu przeprowadzonym przez firmę GEOTRONICS DYSTRYBUCJA uczestniczyli studenci i pracownicy naszego wydziału. Tematyka szkolenia obejmowała:
  • Budowę oraz funkcjonowanie skanerów 3D i dronów.
  • Pomiary terenowe skanerem stacjonarnym, ręcznym oraz dronem.
  • Postprocessing danych skaningowych i fotogrametrycznych.
  • Pracę z pozyskanymi chmurami punktów.
W ramach szkolenia pracownicy a także studenci Geoinformatyki, Gospodarki Przestrzennej i Inżynierii i Gospodarki Wodnej mieli możliwość zapoznania się i nauki zastosowania najnowocześniejszych urządzeń laserowych firmy TRIMBLE. Nauka obejmowała: Ustanawianie projektu pomiarowego i parametrów pomiaru, sterowania funkcjami skanera, zaprojektowania rozkładu stanowisk, kontroli procesu, oraz eksport danych skaningowych. Uczestnicy własnoręcznie zeskanowali wnętrze budynku Aresztu za pomocą naziemnych i ręcznych skanerów laserowych. Prowadzący szkolenie Pan Michał Zdzierak zaprezentował również najnowsze urządzenia UAV wykorzystywane jako platformy latające do skaningu laserowego lub fotogrametrii. W ramach ćwiczeń przeprowadzono nalot dronem MATRICE 300 z zamontowanym lidarem w budynku laboratorium L1. W części kameralnej szkolenia uczestnicy własnoręcznie przeprowadzili w sali FAKRO na WIL postprocessing pozyskanych danych obejmujący: filtrację, segmentację i przygotowanie do wektoryzacji chmur punktów. Dowiedzieli się jak przy użyciu najnowszych algorytmów przeprowadzać analizy pozyskiwanych ogromnych zbiorów danych, a także udostępniać ich wyniki. Szkolenie finansowane z programu POWER było niezwykle przydatne zarówno dla pracowników naszego wydziału prowadzących zajęcia na przedmiotach takich jak Fotogrametria, Teledetekcja, Geodezja a także dla samych studentów, którzy nauczyli się jak wykorzystywać najnowsze technologie laserowe w zadaniach z zakresu Inżynierii Środowiska.

/oprac. Cezary Toś/