Skip to content

Rozpoczęła się rekrutacja na studia na Politechnice Krakowskiej w roku akademickim 2023/2024

6 czerwca rozpoczęła się rekrutacja na wszystkie kierunki studiów I stopnia oferowane przez Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. Dla kandydatów przygotowaliśmy aż 7 atrakcyjnych kierunków, które gwarantują dobry start na rynku pracy, z czego 2 kierunki prowadzone będą w formule studiów międzywydziałowych. Na studia magisterskie (II stopnia) latem nabór odbywa się tylko na wybranych kierunkach – na WIŚIE PK są to niestacjonarne studia energetyka, inżynieria środowiska.

W letniej rekrutacji na studia Politechnika Krakowska przygotowała na studiach I stopnia (stacjonarnych i niestacjonarnych) 4 tys. miejsc, w tym 3200 miejsc na bezpłatnych studiach stacjonarnych I stopnia. W sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiów uczelnia ma w ofercie 4,6 tys. miejsc. Oferuje ponad 30 kierunków studiów, niektóre prowadzone także w językach obcych. Ciekawe kierunki kształcenia, które gwarantują dobrą pracę po studiach oraz mocna marka Politechniki Krakowskiej – jednej z trzech najlepszych uczelni w Polsce w ostatniej ocenie naukowej Ministerstwa Edukacji i Nauki – to nie jedyne atuty uczelni. Słynie też z szerokiego pakietu wsparcia dla swoich studentów – stworzyła specjalne programy stypendialne, którymi nagradza najlepszych i najbardziej aktywnych studentów i to już od I roku studiów.

Kształcimy INŻYNIERÓW INTELIGENTNYCH MIAST czyli oferta edukacyjna WIŚiE PK

Wśród oferowanych na PK kierunków studiów aż 8 prowadzonych jest na naszym wydziale, z tego 7 kierunków na studiach I stopnia:

  • inżynieria środowiska
  • energetyka
  • inżynieria i gospodarka wodna
  • OZE i infrastruktura komunalna
  • geoinformatyka
  • inżynieria czystego powietrza (WIL-WM-WIŚiE)
  • gospodarka przestrzenna (WA-WIL-WIŚiE)

Zainteresowanych pogłębionymi informacjami na temat poszczególnych kierunków i specjalności zapraszamy do Serwisu Rekrutacyjnego WIŚiE PK. Prezentujemy tam uszczegółowione informacje w układzie: OPIS KIERUNKU/SPECJALNOŚCI, dla kogo czyli ADRESACI STUDIÓW/ SPECJALNOŚCI, czego się nauczysz czyli PROGRAM STUDIÓW/ SPECJALNOŚCI, po studiach czyli KONTYNUACJA NAUKI i PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA itd. 

Poznanie nie tylko kierunków studiów, ale też poszczególnych specjalności, jest szczególnie istotne w odniesieniu do inżynierii środowiska jako interdyscyplinarnego kierunku, którego absolwenci uzyskują kompetencje zróżnicowane i mocno uzależnione od specjalności, którą wybrali.

Nowości w ofercie 

Nasz wydział zaoferuje w roku akademickim 2023/2024 kilka nowości, zarówno jeśli chodzi o kierunki studiów, jak i specjalności w ramach kierunków, które uszczegółowiają wiedzę i umiejętności inżynierskie. Na studiach II stopnia pojawi się kierunek geoinformatyka (nabór w drugim semestrze). 

Na II stopniu studiów na kierunku energetyka (nabór zimą) ruszy też nowa specjalność energetyka jądrowa. – Rozpoczynamy kształcenie inżynierów w zakresie energetyki jądrowej w celu zaspokojenia oczekiwanego popytu na specjalistów w tej dziedzinie. Właśnie rozpoczęła się nowa era „miksu energetycznego – mówi dr hab. inż. Artur Cebula, prof. PK, opiekun specjalności energetyka jądrowa na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. – Przypuszczamy, że wśród naszych przyszłych studentów znajdzie się znaczna liczba praktyków bezpośrednio z przemysłu, którzy będą chcieli podnosić kwalifikacje i specjalistyczną wiedzę wobec planowanych w Polsce inwestycji w energetykę jądrową. Nasze studia zapewnią studentom zdobycie zaawansowanej i aktualnej wiedzy oraz umiejętności w zakresie inżynierii jądrowej oraz energetyki konwencjonalnej. Studia będą prowadzone przez pracowników Katedry Energetyki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK oraz Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki PK, a także praktyków z przemysłu i ekspertów z zagranicznych instytutów badawczych. Program studiów na specjalności „energetyka jądrowa” przygotowuje ekspertów dla przemysłu energetyki jądrowej, ale nie tylko. Znajdą zatrudnienie w elektrowniach jądrowych oraz u podwykonawców przemysłu jądrowego, w organach administracji publicznej jak np. agencja atomistyki czy urząd dozoru jądrowego. Ale oferty pracy będą mogli wybierać także z firm z rynku energetyki tradycyjnej (producenci maszyn i urządzeń dla sektora energetycznego czy przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej).

Jak się zarejestrować?

Postępowanie rekrutacyjne na studia na Politechnice Krakowskiej odbywa się za pośrednictwem systemu elektronicznego. Kandydat musi dokonać elektronicznej rejestracji w systemie udostępnionym na stronie uczelni i w serwisie rekrutacja pk.edu.pl. Ważne jest także dokonanie opłaty rekrutacyjnej w terminie. Każdy kandydat będzie miał możliwość dokonania elektronicznej rejestracji na cztery kierunki, przy czym na I roku może studiować na jednym kierunku na PK, prowadzonym w tej samej formie.

Wszystkie najważniejsze informacje – zasady rekrutacji, harmonogram, oferta kierunków – z opisem czego się na każdym można nauczyć, jakie kompetencje zdobywa się studiach i gdzie można po nich pracować można znaleźć w serwisie rekrutacyjnym PK. Są tu też progi rekrutacyjne z ubiegłych lat w celach orientacyjnych (bo próg na dany rok wyłania się w trakcie danej rekrutacji) oraz informacje o tym, na jakie wsparcie uczelni studenci mogą liczyć – stypendia, akademiki, opieka psychologiczna, oferta sportowa i kulturalna, oferta zagranicznych wyjazdów do uczelni partnerskich na całym świecie. Można też znaleźć praktyczne porady o studiach w Krakowie i na Politechnice Krakowskiej. W serwisie rekrutacyjnym także prosty przewodnik po rejestracji na studia krok po kroku.

Na kierunki naszego wydziału rekrutacja rozpoczęła się 6 czerwca i i potrwa do połowy września (zobacz szczegółowy Harmonogram rekrutacji na Politechnikę Krakowską). Jednak doświadczenia ubiegłych lat przekonują, by nie zwlekać, ponieważ na najpopularniejszych kierunkach (OZEiIK, GI) limity miejsc wyczerpują się dużo szybciej.

Wszystkich zainteresowanych studiami na naszym wydziale zachęcamy już teraz do kierowania swoich pytań i wszelkich wątpliwości dotyczących rekrutacji do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Dane kontaktowe Komisji są dostępne w zakładce Kontakt. Komisja rozpoczęła dyżurowanie w momencie uruchomienia rejestracji.

Kandydaci mogą swoje pytania kierować także do Działu Kształcenia (dane kontaktowe na stronie Portalu Rekrutacyjnego) za pośrednictwem Messengera.

Informacje o wpisie:

Udostępnij:

Logowanie

Zaloguj się aby zarządzać serwisem www