Skip to content
Kierunek: INŻYNIERIA ŚRODOWISKA
studia: I STOPNIA (inżynierskie)

 

specjalność:

TECHNOLOGIE I INSTALACJE W INŻYNIERII ŚRODOWISKA

I. OPIS SPECJALNOŚCI

Specjalność Technologie i instalacje w inżynierii środowiska łączy w sobie szeroki zakres wiedzy i umiejętności technologicznych i projektowych z zakresu inżynierii środowiska. Kształcimy przyszłych inżynierów i rozwijamy ich praktyczne kompetencje zawodowe w zakresie:

  • projektowania, wykonawstwa i eksploatacji instalacji oraz sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, a także instalacji i urządzeń grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
  • technologii i budowy urządzeń służących do uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków,
  • projektowania, wykonawstwa i eksploatacji instalacji i urządzeń redukujących emisję substancji szkodliwych i oczyszczających gazy odlotowe,
  • gospodarki odpadami i pozyskiwania energii z odpadów,
  • prowadzenia badań laboratoryjnych i technologicznych w szerokim zakresie obejmującym: chemię środowiskową, biochemię, mikrobiologię wody i ścieków oraz biotechnologie środowiskowe,
  • metod ochrony i oceny środowiska wodnego,
  • poszukiwania rozwiązań układów technologicznych efektywnych energetycznie oraz korzystnych dla środowiska, wykorzystujących energię odnawialną i odpadową.

Specjalność ma interdyscyplinarny charakter, już po I stopniu umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności projektanta oraz uprawnień budowlanych..

 

II. DLA KOGO

Studia na tej specjalności skierowane są do osób zainteresowanych problematyką środowiska naturalnego i nowych technologii. Kandydatów powinna cechować otwartość na tematykę łączącą aspekty techniczne z przyrodniczymi oraz gotowość związania swojej przyszłości z rozwojowymi technologiami i rozbudową infrastruktury technicznej

ATUTY

Nowoczesny i praktyczny program, zmodyfikowany pod kątem wymagań rynku pracy.

Duży rynek pracy zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – od placów budowy, przez biura projektowe, po działy handlowe firm.

Bardzo dobre przygotowanie do uzyskania uprawnień budowlanych.

III. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?

PROGRAM STUDIÓW NA SPECJALNOŚCI
HYDROINŻYNIERIA

Rok 1
Pierwszy rok studiów na kierunku inżynieria środowiska to dwa semestry zajęć wprowadzających w szeroko pojętą tematykę środowiska. Początek studiów to przedmioty podstawowe: uczycie się matematyki, fizyki, chemii oraz biologii na poziomie uczelni wyższej. Są to zajęcia stanowiące podbudowę dla dalszych specjalistycznych przedmiotów zawodowych. Semestr drugi wprowadza w problematykę branżową – pozwala zrozumieć podstawowe zjawiska i procesy w naukach o gruncie, wodzie, atmosferze, geodezji czy mechanice, tworząc stabilny fundament wiedzy inżynierskiej dotyczącej środowiska. Jednocześnie, w trakcie obu semestrów, szkolisz się w wybranym języku obcym, jak również poznajesz podstawy rysunku technicznego, zarówno ręcznego jak i wspomaganego komputerowo.
Rok 2
Na drugim roku kontynuujesz naukę mechaniki, podstaw termodynamiki oraz mechaniki płynów, a także zdobywasz podstawy ogólnej wiedzy inżynierskiej dotyczącej budownictwa i materiałów w nim stosowanych. Wiedza przekazywana w trakcie tych zajęć jest fundamentalna dla każdego przyszłego inżyniera zajmującego się problematyką środowiska, pozwoli Ci na zrozumienie i profesjonalny opis zjawisk, z którymi się na co dzień będziesz stykać się w późniejszej pracy. Po wyborze specjalności Hydroinżynieria już od czwartego semestru rozpoczną się zajęcia ściśle związane z wybraną specjalnością. Na zajęciach przekazane zostaną podstawy do dalszych zajęć projektowych. Dowiesz się więcej na temat właściwości gruntu, a także na temat badań polowych. Już pod koniec semestru będziesz potrafił określić warunki przepływu wody w korycie otwartym, a także warunki transportu rumowiska, który odbywa się rzekach i potokach górskich. Pojawią się zajęcia przedstawiające problemy związane z gospodarką wodną.
Rok 3
Trzeci rok to przede wszystkim zajęcia projektowe poprzedzone teoretycznym wprowadzeniem. Dzięki temu podstawy wiedzy przyswojonej do tej pory na innych przedmiotach połączysz ze specjalistyczną wiedzą branżową. Zajęcia pokażą całe spektrum problemów, z którymi możesz spotkać się w swojej przyszłej pracy zawodowej. Najważniejsze projekty będą dotyczyć koncepcji obiektów związanych z korytem rzeki lub jej całą doliną. Szczegóły rozwiązań omawiane będą np. na fundamentowaniu czy konstrukcjach betonowych. Wiedza i umiejętności opanowane w trakcie tego roku to podstawa Twoich cenionych kompetencji jako przyszłego inżyniera na rynku pracy. Podczas tego roku wybierasz także temat pracy dyplomowej i osobę promotora, który będzie Cię wspierać w jej opracowywaniu.
Rok 4
Ostatni rok (lub semestr w przypadku studiów stacjonarnych) poświęcasz na uzupełnienie wiedzy potrzebnej przyszłemu inżynierowi. W tym czasie zyskujesz również orientację w aktualnych rozwiązaniach prawnych związanych z inżynierią środowiska, dowiadujesz się jaki wpływ na środowisko będzie miał obiekt zaprojektowany przez Ciebie. Kończysz studia obroną przygotowanej wcześniej pracy inżynierskiej, która pozwala Ci uzyskać tytuł inżyniera.

V. PO STUDIACH

KONTYNUACJA NAUKI

Absolwenci studiów inżynieria środowiska specjalność Technologie i instalacje w inżynierii środowiska mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia zarówno w specjalności Zaopatrzenie w wodę i unieszkodliwianie ścieków i odpadów, jak również Ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja.

UPRAWNIENIA BUDOWLANE

Po studiach I stopnia na kierunku inżynieria środowiska specjalność Technologie i instalacje w inżynierii środowiska oraz odbyciu praktyki zawodowej absolwenci mogą ubiegać się o samodzielne funkcje techniczne w budownictwie czyli tzw. uprawnienia budowlane. Uprawnienia te pozwalają na projektowanie obiektu budowlanego lub kierowanie robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym m.in. w specjalności:

  • instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń,
  • konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.

Uprawnienia budowlane: możliwość pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Absolwenci inżynierii środowiska WIŚiE PK specjalność Technologie i instalacje w inżynierii środowiska najczęściej znajdują pracę w biurach projektów i przedsiębiorstwach wykonawczych działających w obszarze instalacji: ogrzewania budynków i sieci cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, wodociągowo-kanalizacyjnych, odnawialnych źródeł energii, ochrony powietrza, termicznej utylizacji odpadów, nieco rzadziej w instytucjach administracji samorządowej i państwowej czy szkolnictwie. Są przygotowani do podjęcia pracy związanej z eksploatacją obiektów i urządzeń infrastruktury komunalnej (mogą to być przedsiębiorstwa wodociągowe lub energetyczne). Część absolwentów decyduje się na założenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy podejmują pracę w budownictwie hydrotechnicznym, komunalnym, komunikacyjnym oraz przy planowaniu przestrzennym. Absolwenci są także przygotowani do podjęcia studiów II stopnia.

Logowanie

Zaloguj się aby zarządzać serwisem www