I. OPIS STUDIÓW
Polska nadrabia wieloletnie zaległości w zakresie rozwoju urbanizacji obejmującej miasta, tereny podmiejskie, rozwój dróg transportowych – lokalnych, ponadlokalnych, szybkiego ruchu i autostrad oraz całą związaną z rozwojem tych obszarów infrastrukturę towarzyszącą.
Europa i Świat nieprzerwanie i intensywnie rozwijają urbanizację, kładąc nacisk na metropolizację i rozwój wielkich aglomeracji miejskich.
To powoduje zapotrzebowanie na inżynierów posiadających specyficzny zestaw kompetencji techniczno-planistycznych, którzy swobodnie posługują się nowoczesnymi technikami i narzędziami oraz niekonwencjonalnymi technologiami podnoszenia jakości życia, potrafią efektywnie pracować w interdyscyplinarnych zespołach i integrować lokalne społeczności wokół rozwiązywania problemów.
Studia na międzywydziałowym kierunku gospodarka przestrzenna dzięki połączeniu w ramach programu studiów wiedzy z zakresu:
- przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego,
- zasad i technik planowania przestrzennego,
- ogólnej wiedzy ekonomicznej, przyrodniczej i społecznej,
- specjalistycznej wiedzy z zakresu uwarunkowań oraz zasad i techniki kształtowania przestrzeni oraz planowania rozwoju infrastruktury technicznej i transportowej,
kształcą i przygotowują właśnie takich specjalistów.
Rekrutacja i kształcenie na MIĘDZYWYDZIAŁOWYM KIERUNKU STUDIÓW GOSPODARKA PRZESTRZENNA, prowadzonym wspólnie przez Wydział Architektury, Wydział Inżynierii Lądowej i Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, odbywać się będą w ramach międzywydziałowej oferty edukacyjnej i wspólnej liczby miejsc. Co to oznacza w praktyce?
- zajęcia z wykładowcami 3 Wydziałów PK (WA-WIL-WIŚiE),
- sprawy administracyjne i obsługa studentów prowadzone przez 1 z tych 3 Wydziałów (WIŚiE).
II. DLA KOGO
Studia na międzywydziałowym kierunku Gospodarka przestrzenna skierowane są do osób chcących zdobyć zawód i kompetencje, pozwalające profesjonalnie porządkować przestrzeń i chronić zalety otoczenia, a jednocześnie nie hamować jego rozwoju. Kandydatów powinna cechować wyobraźnia przestrzenna, umiejętność pracy zespołowej, otwartość na nowe rozwiązania techniczne oraz narzędzia informatyczne dla analiz i przetwarzania danych o terenie i jego cechach. Zapraszamy osoby ambitne, lubiące wyzwania, przekonane, że profesjonalne planowanie wykorzystania przestrzeni zapewni nam wszystkim wysoką jakość życia.
ATUTY
W gospodarce przestrzennej nie ma dwóch takich samych zadań do rozwiązania, dzięki czemu praca nie bywa nudna.
Praca nad najważniejszą tkanką miast nigdy się nie skończy.
Gospodarka przestrzenna tworzy miejsca pracy, których nie można przenieść do innego kraju.
III. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?
PROGRAM STUDIÓW NA KIERUNKU
GOSPODARKA PRZESTRZENNA
Rok 1
Rok 2
Rok 3
Rok 4
V. PO STUDIACH
KONTYNUACJA NAUKI
Absolwenci międzywydziałowego kierunku studiów Gospodarka przestrzenna mogą kontynuować naukę na prowadzonych przez Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PK wspólnie z Wydziałem Architektury PK oraz z Wydziałem Inżynierii Lądowej PK studiach II stopnia na kierunku Gospodarka przestrzenna, specjalność Planowanie przestrzenne i gospodarka komunalna lub specjalność Urbanistyka i transport.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Absolwenci MOD Gospodarka przestrzenna mogą podjąć pracę w:
- biurach i firmach projektowych zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz planowaniem i projektowaniem infrastruktury technicznej i transportowej;
- jednostkach lokalnego samorządu terytorialnego – zwłaszcza w zarządach gospodarki komunalnej i transportu – oraz w jednostkach wykonawczych, realizujących zadania planowania, kształtowania rozwiązań i realizacji infrastruktury technicznej i transportowej z zakresu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, gospodarowania wodami opadowymi i innych branżowo powiązanych z gospodarka przestrzenną;
- jednostkach regionalnego samorządu terytorialnego i ich strukturach branżowych związanych z gospodarką przestrzenną;
- jednostkach administracji publicznej oraz projektowych i wykonawczych, zajmujących się zarządzaniem, kształtowaniem warunków i kontrolą rozwoju;
- organizacjach pozarządowych.