I. OPIS KIERUNKU
W celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju w krajowym miksie energetycznym konieczne jest uwzględnienie stabilnego źródła energii, którego odnawialne źródła energii (OZE) nie są w stanie zapewnić. Takim źródłem, charakteryzującym się zerową emisją CO₂, jest energetyka jądrowa. Dotychczasowym hamulcem jej rozwoju był brak społecznej akceptacji dla budowy elektrowni jądrowych. Jednak obecny kryzys energetyczny znacząco zmienił nastawienie społeczne, prowadząc do szerokiego poparcia dla technologii jądrowych.
Rozwój energetyki jądrowej wiąże się z koniecznością zakupu zaawansowanych technologii, do obsługi których niezbędne są wykwalifikowane kadry. Proponowany kierunek studiów zapewnia przygotowanie studentów do rozpoczęcia kariery w obszarze energetyki jądrowej, który oferuje szerokie możliwości rozwoju. Rosnące zainteresowanie tym kierunkiem wynika zarówno z dynamicznego rozwoju branży energetycznej, jak i z wysokich kwalifikacji, jakie zdobywają absolwenci PK, co umożliwi im znalezienie zatrudnienia także w innych sektorach gospodarki.
Szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o charakter szukanej po studiach pracy – zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
Zobacz prezentację kierunku
II. DLA KOGO
- Dla osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami i pragnących rozwijać zaawansowane umiejętności techniczne
- Dla osób ambitnych i chcących się rozwijać, zdobywać poszukiwane kompetencje i umiejętności techniczne
- Dla osób, które są gotowe na zaangażowanie w wymagający ale prestiżowy kierunek
- Dla osób gotowych podjąć wyzwania związane z zarządzaniem i rozwojem nowoczesnych systemów energetycznych
ATUTY
Nowoczesne laboratoria i technologie – dostęp do laboratoriów oraz zajęć wyjazdowych rozwijających praktyczne umiejętności.
Doświadczeni i renomowani wykładowcy – zajęcia prowadzone przez ekspertów z międzynarodowym doświadczeniem i praktyką w przemyśle.
Wysokie wynagrodzenia – energetyka jądrowa oferuje konkurencyjne zarobki i stabilne warunki pracy.
Unikalna i elitarna specjalizacja – kierunek zapewnia wysoko specjalistyczne kwalifikacje zwiększające konkurencyjność na rynku pracy.
III. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?
PROGRAM STUDIÓW NA KIERUNKU
ENERGETYKA JĄDROWA
Semestr 1
Semestr 2
Semestr 3
V. PO STUDIACH
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Absolwenci Energetyki jądrowej docelowo będą mogli znaleźć zatrudnienie w:
- małych i dużych elektrowniach jądrowych,
- elektrowniach, elektrociepłowniach konwencjonalnych oraz innych jednostkach wytwórczych energii elektrycznej i cieplnej,
- firmach projektowych związanych z energetyką, energetyką jądrową, cieplną oraz przy projektowaniu instalacji energetycznych,
- ośrodkach badawczo-rozwojowych, naukowych,
- w przedsiębiorstwach branży ochrony radiologicznej,
- w biurach projektowych: maszyny i urządzenia energetyczne, maszyny przepływowe,
- urząd dozoru jądrowego, agencja atomistyki lub w innych pokrewnych organach administracji publicznej,
- przedsiębiorstwach zajmujących się eksploatacją infrastruktury technicznej, placówkach naukowych.
UPRAWNIENIA BUDOWLANE
Absolwenci studiów II stopnia na kierunku Energetyka jądrowa mają możliwość starania się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń w ramach specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Po uzyskaniu stopnia inżyniera absolwenci kierunku Energetyka jądrowa mogą samodzielnie wykonywać audyty energetyczne, a po zdobyciu uprawnień budowlanych starać się o uprawnienia do sporządzana świadectw charakterystyk energetycznych.