I. OPIS SPECJALNOŚCI
W biurach projektowych systemów i urządzeń energetycznych, centrach badawczo-rozwojowych dużych elektrowni oraz przy obsłudze zaawansowanych systemów energetycznych niezbędna jest wiedza z zakresu modelowania systemów energetycznych oraz metod komputerowych wspomagających proces projektowania i monitorowania urządzeń energetycznych. Systemy energetyczne bazujące na odnawialnych źródłach energii, jak również tych konwencjonalnych, wymagają umiejętności optymalizacji ich warunków pracy. Optymalne warunki pracy systemów energetycznych, dostosowane do zmiennych warunków przesyłu energii elektrycznej, można uzyskać dzięki zastosowaniu zaawansowanych programów komputerowych.
Żadna uczelnia techniczna w Polsce nie oferuje specjalności stricte dedykowanej metodom wspomagania komputerowego w energetyce.
Szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o charakter szukanej po studiach pracy – zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
Zobacz prezentację kierunku
II. DLA KOGO
Studia na specjalności Modelowanie komputerowe w energetyce skierowane są dla osób, które posiadają gruntowną wiedzę w zakresie: systemów energetycznych, odnawialnych źródeł energii, termodynamiki, wymiany ciepła, mechaniki płynów oraz mają silnie rozwinięte umiejętności analityczne oraz zdolność logicznego myślenia.
ATUTY
W związku z ograniczaniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery i coraz mniejszą ilością paliw kopalnych przed współczesnym światem w obszarze energetyki stoją niespotykane wcześniej, przełomowe dla funkcjonowania całej branży wyzwania.
III. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?
PROGRAM STUDIÓW NA SPECJALNOŚCI
MODELOWANIE KOMPUTEROWE W ENERGETYCE
Semestr 1
Semestr 2
Semestr 3
V. PO STUDIACH
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Absolwenci specjalności będą przygotowani do pracy w biurach projektowych i centrach badawczo rozwojowych, jak również będą w stanie samodzielnie optymalizować i projektować systemy energetyczne. Z powodzeniem będą mogli kontynuować swoją ścieżkę kariery naukowej na studiach doktoranckich zarówno w kraju jak i za granicą.
UPRAWNIENIA BUDOWLANE
Absolwenci studiów II stopnia na kierunku energetyka mają możliwość starania się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń w ramach specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Po uzyskaniu stopnia inżyniera absolwenci kierunku energetyka mogą samodzielnie wykonywać audyty energetyczne, a po zdobyciu uprawnień budowlanych starać się o uprawnienia do sporządzana świadectw charakterystyk energetycznych.