I. OPIS SPECJALNOŚCI
Na studiach II stopnia kierunku energetyka studenci poszerzają wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne zdobyte na I stopniu. Przygotowywani są do samodzielnej pracy naukowej – rozwiązywania problemów wykraczających poza zakres typowej wiedzy inżynierskiej. Mogą pracować przy przedsięwzięciach związanych z modernizacją i projektowaniem maszyn oraz wdrażaniem nowych technologii. Zdobyta podczas studiów wiedza przygotowuje ich do opracowania innowacyjnych koncepcji energetycznych. Absolwenci specjalności Systemy i urządzenia energetyczne posiadają umiejętności wykonywania bilansów energii złożonych systemów energetycznych oraz modelowania ich pracy z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania komputerowego. Potrafią definiować i rozwiązywać zagadnienia cieplno-przepływowe posługując się metodami numerycznymi. Znają metody projektowania i optymalizacji układów i systemów energetycznych oraz potrafią je zastosować w praktyce. Posiadają również umiejętności przeprowadzania badań i statystycznej interpretacji wyników eksperymentu.
Zobacz prezentację kierunku
II. DLA KOGO
Studia na specjalności Systemy i urządzenia energetyczne skierowane są dla osób, które mają zainteresowania techniczne. Ze względu na dynamicznie rozwijający się sektor branży energetycznej, kandydaci powinni cechować się kreatywnością, otwartością na nowości technologiczne oraz innowacje.
ATUTY
W związku z ograniczaniem emisji szkodliwych substancji do atmosfery i coraz mniejszą ilością paliw kopalnych przed współczesnym światem w obszarze energetyki stoją niespotykane wcześniej, przełomowe dla funkcjonowania całej branży wyzwania.
Szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o charakter szukanej po studiach pracy – zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
III. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?
PROGRAM STUDIÓW NA SPECJALNOŚCI
SYSTEMY I URZĄDZENIA ENERGETYCZNE
Semestr 1
Semestr 2
Semestr 3
V. PO STUDIACH
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Absolwent tej specjalności znajdzie zatrudnienie w:
- elektrowniach i elektrociepłowniach,
- ośrodkach naukowo-badawczych i uczelniach,
- firmach doradczych,
- firmach wykonujących audyty energetyczne oraz świadectwa charakterystyk energetycznych,
- przedsiębiorstwach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją i magazynowaniem energii,
- biurach projektowych i firmach wykonawczych zajmujących się urządzeniami i systemami energetycznymi, takimi jak elektrownie i elektrociepłownie (konwencjonalne i niekonwencjonalne), kotły, wymienniki ciepła, turbiny (parowe, gazowe, wodne i wiatrowe),
- firmach związanych z ogrzewnictwem i wentylacją,
- jednostkach samorządowych jako specjalista w zakresie problemów energetyki,
- prowadzonej własnej działalności gospodarczej.
UPRAWNIENIA BUDOWLANE
Absolwenci studiów II stopnia na kierunku energetyka mają możliwość starania się o uprawnienia budowlane bez ograniczeń w ramach specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, a także o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Po uzyskaniu stopnia inżyniera absolwenci kierunku energetyka mogą samodzielnie wykonywać audyty energetyczne, a po zdobyciu uprawnień budowlanych starać się o uprawnienia do sporządzana świadectw charakterystyk energetycznych.