WIŚiE PK i T-Mobile będą współpracować w zakresie monitoringu jakości wody w polskich rzekach.

Politechnika Krakowska nawiązała współpracę z T-Mobile w zakresie monitoringu jakości wody w polskich rzekach.
20 września list intencyjny w tej sprawie podpisali dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK dr hab. inż. Stanisław M. Rybicki, prof. PK oraz Piotr Biały, Dyrektor Sprzedaży Rynku Smart City & IoT z T-Mobile Polska Business Solutions.
Sygnatariusze listu potwierdzają chęć wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie rozwiązań analizujących ilość i jakość wód, a także badania zanieczyszczeń w zbiornikach wodnych oraz w wodach opadowych. Koordynatorem współpracy ze strony PK będzie dr inż. Agnieszka Grela z Katedry Geoinżynierii i Gospodarki Wodnej.

W ramach współpracy WIŚiE zyska dostęp do wybranych wyników pomiarów zebranych przez boję analityczną T-Mobile. Rozwiązanie zdalnego monitoringu wody, dzięki zautomatyzowanemu i stałemu pomiarowi wybranych parametrów takich jak: stężenie zawiesiny (zmętnienie), rozpuszczony tlen, przewodność, pH i azotany pozwala pozyskiwać informacje nt. potencjalnych zagrożeń związanych z zanieczyszczeniami oraz nagłymi zmianami parametrów biochemicznych w rzekach. Zebrane dane zostaną wykorzystane przez Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki PK w realizowanych badaniach i pracach rozwojowych dotyczących kanalizacji deszczowej, ryzyka powodziowego i wód opadowych m.in. z wykorzystaniem elementów zielono-niebieskiej infrastruktury.

Dodatkowo Wydział prowadzi badania naukowe w zakresie pozyskiwania, komputerowego przetwarzania i wizualizacji oraz kompleksowej interpretacji cyfrowych geodanych i hydrodanych, zatem w ramach wspólnej inicjatywy podjęta zostanie współpraca, która w przyszłości rozszerzana będzie o inne zagadnienia z zakresu hydroinżynierii i gospodarki wodnej.

/oprac. dr inż. Agnieszka Grela/