Skip to content

Nasz wydział coraz bardziej dostępny dla osób z niepełnosprawnościami – w grudniu zainstalowane zostały Beacony®.

Kolejne inwestycje sprawiają, że budynki WIŚIE PK (zwłaszcza budynek główny W-2) stają się coraz bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Dążymy do usunięcia wszystkich barier, które mogłyby stanowić przeszkodę w dostępie i przeszkadzać naszym studentom, pracownikom, interesantom. Co udało się do tej pory zrobić? Jakie udogodnienia są już obok nas? Jak z nich skorzystać lub pomóc skorzystać innym? Jako osoby na co dzień obecne w tych miejscach powinniśmy to wiedzieć, bo nasza orientacja może komuś pomóc.
 
Tablica tyflograficzna

Na III p. budynku głównego WIŚIE (bud. W-2) od pewnego czasu znajduję się tzw. tablica tyflograficzna. To rzut piętra zawierający oznaczenia najczęściej odwiedzanych i poszukiwanych miejsc zlokalizowanych na tym właśnie piętrze. Są to dziekanaty przyjmujące studentów i absolwentów poszczególnych kierunków studiów, Biuro Dziekana WIŚIE PK, Gabinet Prodziekanów, Sala Posiedzeń (gdzie organizowane są spotkania i posiedzenia różnych gremiów), a także sale dydaktyczne.

Tablica tyflograficzna zazwyczaj umiejscowiona jest centralnie, przy zapewnieniu bezpośredniego dostępu z każdej strony. W naszym budynku została zamontowana na głównym korytarzu na wprost klatki schodowej. Każdy, kto wchodzi na piętro III schodami, znajdzie się idealnie na wprost. Korzystając z windy także nie sposób jej przeoczyć, wystarczy skręcić w prawo i iść głównym korytarzem.

 iBEACONy/ Beacony®

W grudniu 2022 r. na każdym piętrze zamontowane zostało 9 szt. znaczników Beacon z informacją głosową. Korzystanie z urządzeń możliwe jest za pomocą aplikacji Intonavi. 

Beacony to małe nadajniki Bluetooth umożliwiające smartfonom lokalizację w zamkniętych pomieszczeniach. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że technologia ta zrewolucjonizowała nawigację wewnątrz budynków, ułatwiając poruszanie się osobom niewidomym i słabo widzącym. Jednak beneficjentami nie są wyłącznie OzN, korzystanie z współpracującej z Beaconami aplikacji Intonavi zapewnia orientację oraz pomaga odnaleźć się każdemu, kto trafia do budynku i w pośpiechu stara się znaleźć drogę do właściwego pomieszczenia.

Samozamykacz

Samozamykacz drzwiowy pełni istotną funkcję w zakresie bezpieczeństwa budynku, ochrony i dostępności. Instalacja samozamykacza do bocznych drzwi wejściowych (prowadzących do windy) pozwoliła na zmniejszenie przeszkód w użytkowaniu budynku, z którymi boryka się wiele osób mających trudności z poruszaniem się. Wygodny, pozbawiony barier dostęp do budynku tym wejściem jest obecnie możliwy dla wszystkich bez względu na wzrost, wiek, siłę, sprawność i umiejętności.

Podjazd dla wózków oraz osób z niepełnosprawnością ruchową 

Wejście do budynku W-2 od strony ul.Warszawskiej, gdzie zlokalizowane są przystanki komunikacji publicznej, krakowski Dworzec Główny, a także budynek główny uczelni, wyposażone zostało w pochylnię pozwalającą na swobodny podjazd wózków.

Krzesło ewakuacyjne

Przy pokoju nr 315 zamontowane jest krzesło ewakuacyjne. Krzesło ewakuacyjne – w przypadku wystąpienia zagrożenia lub gdy nie można używać windy – pozwala jednej osobie bezpiecznie i łatwo ewakuować po schodach w dół osobę o ograniczonej zdolności poruszania, czyli osobę z niepełnosprawnością ruchową, z zaburzeniami słuchu, z wadami wzroku, o ograniczonej świadomości, otyłą, kobietę w ciąży czy osobę omdlałą.

Krzesło ewakuacyjne umożliwia również przeprowadzenie ewakuacji schodami w górę oraz przeniesienie przez przeszkody.

 Winda z oznaczeniami w alfabecie Braille’a

Winda zamontowana w budynku przystosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dodatkowo odpowiada również wymaganiom stawianym dźwigom dla ekip ratowniczych. Wejście do windy znajduje się od strony południowo-wschodniej, prowadzi od ulicy Warszawskiej.

Schody

Na wydziale schody oraz podstopnice zostały oznaczone specjalną taśmą, która ma na celu informowanie o pierwszym i ostatnim schodzie.

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych

Przed budynkiem wydziału zostało wyznaczone oraz oznaczone znakami pionowymi i poziomymi miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami

W budynku W-2 toaleta dla osób z niepełnosprawnościami zlokalizowana została na parterze. Dodatkowo w toalecie zamontowany jest sygnalizator dźwiękowy oraz świetlny, które informują osoby znajdujące się w toalecie o ewentualnym zagrożeniu.

Pętla induktofoniczna

W Sali nr 10 i Dziekanacie  jest możliwość skorzystania z  pętli induktofonicznej.

Pętla indukcyjna lub pętla induktofoniczna to system wspomagania słuchu, który znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej korzystającej z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. Osoby słabosłyszące, mimo, że korzystają z aparatów słuchowych często powtarzają “słyszę, ale nie rozumiem” – jest to szczególnie zauważalne w dużych pomieszczeniach, w pogłosie, czy choćby lekkim hałasie. Dzięki pętli wzrasta komfort słyszenia oraz jakość odbieranego przez aparat słuchowy dźwięku. Pętla indukcyjna jest kompatybilna z aparatami słuchowymi wszystkich producentów niezależnie od klasy i ceny aparatu.

 

Kolejne planowane udogodnienia

W lutym lub marcu rozpoczną się prace zmierzające do oklejenia poziomymi pasami w kolorze zielonym przeszkleń na każdym piętrze budynku.

W niedalekiej przyszłości na drzwiach wejściowych do pomieszczeń (głównie w obrębie wydziałowego Dziekanatu) pojawią się oznaczenia w alfabecie Braille’a; na poręczach schodów, tzw. nakładki brajlowskie, a przed wejściem do budynku stanie plan informacyjny.

O szczegółach będziemy Państwa informować.

Informacje o wpisie:

Udostępnij:

Logowanie

Zaloguj się aby zarządzać serwisem www