Grupa badawcza, która stoi za Demonstratorem Technologii, działa w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pn. „Budownictwo modułowe efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanego z funduszy unijnych. Prace B+R nad projektem rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Ich podstawowym celem było opracowanie wielorodzinnego, efektywnego energetycznie budynku modułowego, który ma posłużyć za gotowy model do wdrożenia dla samorządów w całym kraju. NCBR zakończyło właśnie konkurs i wskazało wykonawcę prototypowego budynku, który stanie w Mysłowicach. Będzie nim spółka DMDmodular z podkrakowskiej Skawiny, lider konsorcjum m.in. z udziałem interdyscyplinarnego zespołu naukowców Politechniki Krakowskiej.
Ze strony uczelni pracowali w nim: dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK (kierownik tematu), dr inż. arch. Anna Porębska (zastępca kierownika), dr inż. arch. Bartłomiej Homiński, dr inż. arch. Bartosz Dendura, dr inż. arch. Filip Suchoń, dr inż. arch. Krzysztof Barnaś, dr inż. arch. Olga Kania, prof. Paweł Ocłoń, dr hab. inż. Michał Zielina, prof. PK, dr inż. Marzena Nowak-Ocłoń, dr inż. Izabela Godyń, dr inż. Krzysztof Muszyński, mgr inż. Grzegorz Ojczyk, prof. Elżbieta Radziszewska-Zielina, dr inż. Grzegorz Śladowski, dr inż. Bartłomiej Szewczyk. – mówi dr hab. inż. Kinga Racoń-Leja, prof. PK, koordynatorka prac zespołu naukowców Politechniki. Jak wyjaśnia, technologia DMD-M wykorzystuje w dużym stopniu surowce wtórne i zmierza do maksymalnego zredukowania emisji CO₂ podczas wytwarzania materiałów budowlanych. Realizacja projektu obniży ślad węglowy w trakcie całego cyklu życia budynku.
– Wspólnie z NCBR tworzymy prawdziwą innowację w obszarze mieszkalnych obiektów wielorodzinnych w Polsce – mówi o projekcie kierownik konsorcjum dr inż. arch. Ewelina Woźniak-Szpakiewicz, prezes spółki DMDmodular i pracownik naukowy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. – Szybkość realizacji, trwałość technologii, atrakcyjność wizualna obiektu i wysoki standard osiągnięte przy światowej klasy wskaźnikach efektywności energetycznej sprawiają, że projekt dołączy do grupy wzorcowych realizacji architektury modułowej. Tym samym przedsięwzięcie ma szansę pozytywnie wpłynąć na zmianę postrzegania budownictwa modułowego w Polsce. Szybka realizacja ekologicznego i dostępnego kosztowo budownictwa wielorodzinnego w Polsce stanie się prostsza.
Wielorodzinny obiekt w Mysłowicach przy ul. Karola Miarki będzie miał cztery kondygnacje, zaplanowany jest na 27 mieszkań o powierzchni od 45 m kw. do ponad 60 m kw. – Będzie jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów mieszkalnych wielorodzinnych w Polsce – efektywny energetycznie i procesowo. Powstanie prawie całkowicie w fabryce, a po postawieniu będzie działał jak nowoczesna maszyna – mówi Kinga Racoń-Leja z Wydziału Architektury PK.
Konstrukcja nośna obiektu została oparta na profilach stalowych, a do stworzenia bryły wyprodukowanych zostanie 56 modułów stanowiących ponad 90 proc. kubatury całego budynku. Moduły powstaną w Skawinie, w fabryce polskiej spółki DMDmodular, producenta, który swoje projekty realizuje m.in. w Danii, Szkocji i Holandii, stawiając modułowe domy, hotele czy akademiki. Gotowe, w pełni wykończone i wyposażone moduły przywiezione zostaną z fabryki na plac budowy, gdzie zostaną zmontowane w jedną całość. Proces ten, łącznie ze wszystkimi dodatkowymi pracami realizowanymi w systemie tradycyjnym (m.in. fundamenty, klatka schodowa, zagospodarowanie terenu wraz z parkingami), potrwa ok. 3 miesiące. Pozwoli to nowym lokatorom na szybkie wprowadzenie się do mieszkań. Start inwestycji zaplanowano na pierwszy kwartał 2023 r.