Skip to content

Kolokwium habilitacyjne dra Pawła Kwaśnickiego

2 lipca 2025 roku, o godzinie 11:00 w sali 315 na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej odbyło się kolokwium habilitacyjne dra Pawła Kwaśnickiego. Osiągnięcie naukowe, będące podstawą ubiegania się o nadanie stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie naukowej inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, zgodnie z art. 219 ust. 1 pkt 2b Ustawy, stanowiło „Opracowanie i wdrożenie nowych typów konstrukcji i układów fotowoltaicznych z wykorzystaniem nanomateriałów w tym kropek kwantowych” na bazie cyklu 6 projektów zakończonych wdrożeniem, 7 patentów oraz 9 artykułów. 

Po publicznym kolokwium habilitacyjnym odbyło się posiedzenie komisji habilitacyjnej pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Wojciecha Janczukowicza z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W skład komisji weszli jako recenzenci: dr hab. inż. Tomasz Cholewa, prof. uczelni z Politechniki Lubelskiej, dr hab. inż. Bartosz Zajączkowski, prof. uczelni z Politechniki Wrocławskiej, dr hab. Magdalena Anna Jabłońska-Czapla, prof. IPIS PAN z Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz prof. dr hab. inż. Sebastian Werle z Politechniki Śląskiej. Funkcję sekretarza komisji pełnił prof. dr hab. inż. Michał Zielina z Politechniki Krakowskiej, a funkcję członka komisji dr hab. inż. Piotr Cisek, prof. PK również z Politechniki Krakowskiej.

W swojej pracy dr Paweł Kwaśnicki skupił się na zagadnieniach implementacji struktur niskowymiarowych jako absorberów promieniowania elektromagnetycznego dla poprawy efektywności procesów konwersji energii w układach fotowoltaicznych. Prace dotyczyły zarówno naukowych zagadnień z zakresu nanomateriałów, fizyki kwantowej, procesów wzrostu i charakteryzacji cienkich warstw, jak i aplikacyjnych aspektów wdrożeniowych opracowanych struktur. Kompleksowe podejście do tematyki, łączące zarówno badania podstawowe w tym teoretyczne opracowanie parametrów optoelektronicznych struktur niskowymiarowych, prace mające na celu opracowanie i wytworzenie warstw aktywnych z pracami aplikacyjno wdrożeniowymi, zakończyły się transferem opracowanych technologii do fazy produkcyjnej. Opracowane nowego typu układy fotowoltaiczne stanowią istotny wkład do rozwoju dziedziny energetyka, w szczególności w zakresie tzw.: „zielonych źródeł energii”.

Komisja habilitacyjna, po zapoznaniu się z recenzjami i dokumentacją wniosku, stwierdziła, że aktywność naukowa oraz osiągnięcia naukowe doktora Pawła Kwaśnickiego stanowią istotny wkład w rozwój dyscypliny naukowej inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka i wyraziła pozytywną opinię w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego

Stopień doktora habilitowanego zostanie oficjalnie nadany na najbliższym posiedzeniu Rady Naukowej WIŚiE PK.

Serdecznie gratulujemy!

Informacje o wpisie:

Udostępnij:

Logowanie

Zaloguj się aby zarządzać serwisem www