Jest to już szósta, rekordowa pod względem liczby zgłoszeń edycja Konkursu na Projekty Studenckie FutureLab PK. Tym razem wpłynęło aż 67 zgłoszeń grup studenckich, a każda z nich z ambitnym, nowatorskim pomysłem naukowym. Dofinansowanie uzyskało 38 grup projektowych. Rekordowa jest także kwota dofinansowania – Uczelnia przeznaczy na wsparcie rozwoju naukowego studentów aż milion złotych!
Członkowie Rady Naukowej FutureLab zgodnie przyznają, że wybór zwycięskich projektów był trudny i wiązał się z długim procesem optymalizacji harmonogramów i finansowania projektów. Poniżej prezentujemy listę skierowanych do realizacji projektów z udziałem studentów WIŚiE. W tegorocznej edycji jest ich aż 8. Nad 3 projektami opiekę merytoryczną sprawują pracownicy naszego wydziału:
- Innowacyjna metoda wykorzystania spalin bioelektrowni z użyciem zamkniętej pętli spaliny-hodowla alg
Opis projektu: Celem projektu jest przeprowadzenie symulacji w warunkach laboratoryjnych układu sprawdzającego sprawność i opłacalność innowacyjnej koncepcji elektrowni spalającej biomasę algową z zastosowaniem odzysku spalin. Zastosowanie zamkniętej pętli obiegu spaliny-hodowla biomasy nie tylko przyczyni się do unieszkodliwienia spalin, a wręcz w założeniu ma zredukować emisję CO2 elektrowni do zera i pomóc spełnić dyrektywę UE o udziale OZE. W ramach projektu zbadane zostaną spaliny powstałe z alg i innych rodzajów biomasy w celu wyznaczenia składów spalin. Gaz o uzyskanym składzie zostanie wykorzystany do hodowli mikroalg – unieszkodliwianie CO2 w procesie fotosyntezy – a wyhodowane algi zostaną ponownie spalone w celu porównania składu spalin i wartości opałowych biomasy wyhodowanej na spalinach i na czystym CO2. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie projektu o zastosowanie ścieków gospodarczych jako środowiska dla alg. Badania mogą zainteresować ekospalarnie oraz oczyszczalnie ścieków.
Opieka naukowa: mgr inż. Adam Pawłowski, dr inż. Mateusz Marcinkowski
Studenci w projekcie: WIŚiE
- Prognozowanie wskaźnika jakości powietrza PMxx na obszarze Krakowa z wykorzystaniem algorytmów AI.
Opis projektu: „Projekt zakłada wykorzystanie DL (Deep Learning) w prognozowaniu jakości powietrza wskaźników PMxx na obszarze Krakowa. Przeanalizowane w ramach projektu zostaną dostępne publicznie źródła danych o jakości powietrza. Całość oprogramowania do nauki oraz prognozowania zostanie napisana w języku Phyton z wykorzystaniem bibliotek Tensor Flow.
Dla realizacji projektu zostanie założona strona internetowa. Wyniki modelowania oraz wybrane algorytmy zostaną udostępnione w trybie Open Access. Projekt przewiduje wykorzystanie danych dotyczących jakości powietrza z kilku wybranych źródeł, między innymi własnych sensorów, danych historycznych z baz GIOŚ oraz danych historycznych z baz danych stron trzecich (np. BreezoMeter, Airly, Air Quality Index). Uzyskane dane pomiarowe poddane zostaną analizie oraz graficznie zobrazowane.
Na podstawie danych historycznych dla okolicy Politechniki Krakowskiej, wykonany zostanie model przewidywania zanieczyszczenia powietrza na terenie kampusu Politechniki. „
Opieka naukowa: dr inż. Bernard Twaróg
Studenci w projekcie: WIŚiE
- Retencja, infiltracja i oczyszczanie wód opadowych
Opis projektu: „Celami projektu są: (1) analiza efektywności ekologicznych sposobów gospodarowania wodami opadowymi: nawierzchni przepuszczalnych (betonu jamistego)
i ogrodów deszczowych, (2) rozwijanie kompetencji społecznych (integracja i współdziałanie studentów pomiędzy wydziałami) oraz specjalistycznych (udział
w szkoleniach). Rozwiązania umożliwiające retencję, poprawę jakości i infiltrację wód opadowych są pożądanym sposobem zagospodarowania deszczówki na terenach zurbanizowanych.
Etapy/efekty projektu:
Zaprojektowanie, wykonanie i opomiarowanie ogrodu deszczowego na kampusie PK
Wykonanie płyt z betonu jamistego
Projekt architektoniczny i wykonanie donicy betonowej z cienkowarstwowego betonu RPC
Przeprowadzenie badań wpływu ogrodów deszczowych na ilość i jakość wód opadowych
Przygotowanie sorbentu (diatomitu) i analiza jego wpływu na usuwanie zanieczyszczeń z wód opadowych
Przeprowadzanie badań przepuszczalności (zdolności infiltracyjnych) betonu jamistego
Opracowanie wyników
Przygotowanie publikacji naukowych
Poszerzanie kompetencji zespołu (szkolenia, warsztaty, wizyty w laboratoriach)”
Opieka naukowa: dr inż. Agnieszka Grela z zespołem
Studenci w projekcie: WIŚiE, WIMiF, WIiTCh, WA, WIL, WIEiK
To sukces zarówno studentów, jak i kadry akademickiej zaangażowanej w rozwój naukowy młodych talentów. Wszystkim zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje!