Skip to content

Kierunek: INŻYNIERIA I GOSPODARKA WODNA

studia: II STOPNIA (magisterskie)

I. OPIS SPECJALNOŚCI

Bazując na podstawach uzyskanych na I stopniu studiów, studenci drugiego stopnia zdobędą zaawansowaną wiedzę i umiejętności eksperckie. Pozwolą one na podejmowanie działań i rozwiązywanie problemów gospodarki wodnej zgodnie z wymogami ochrony środowiska i szeroko rozumianymi potrzebami społecznymi. Program studiów II stopnia przewiduje kontynuowanie kształcenia w pogłębionym stopniu, w zakresie ochrony przed powodzią i suszą, projektowania, budowy i eksploatacji obiektów hydrotechnicznych, obiektów inżynierii wodnej i ochrony zasobów wodnych.


Zadaniem studiów drugiego stopnia jest przygotowanie absolwentów do realizacji projektów studialnych i podejmowania przedsięwzięć w większej skali przestrzennej, a także do samokształcenia i kontynuacji edukacji na studiach doktoranckich w dyscyplinach powiązanych z gospodarką wodną.

 

Absolwent kierunku inżynieria i gospodarka wodna otrzymuje tytuł zawodowy magistra inżyniera stanowiący podstawę do ubiegania się o nadanie uprawnień zawodowych w specjalności hydrotechnicznej bez ograniczeń oraz w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.

ATUTY

Możliwość starania się o uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej bez ograniczeń oraz o uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.

Poszerzony pakiet narzędziowy współczesnego inżyniera w zakresie informatycznym, oparty na profesjonalnym oprogramowaniu komputerowym.

Ten kierunek zapewnia ciekawą i perspektywiczną pracę.

II. DLA KOGO

Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna skierowane są do osób pragnących zdobyć zawód pozwalający profesjonalnie rozwijać obszary miejskie i chronić zalety ich otoczenia poprzez efektywne rozwiązania inżynierii wodnej. To studia również dla tych, których zainteresuje hydrotechnika i jej możliwości.


Kandydatów powinno cechować zamiłowanie do inżynierii dbającej o środowisko oraz wyobraźnia przestrzenna, umiejętność pracy zespołowej, otwartość na nowe rozwiązania techniczne i wykorzystanie narzędzi informatycznych w ich opracowaniu. Zapraszamy osoby przekonane, że profesjonalizm zawodowy połączony z wiedzą o środowisku i poszanowaniem przestrzeni zapewni nam wszystkim wysoką jakość życia.

 

O przyjęcie na studia magisterskie na kierunku inżynieria i gospodarka wodna mogą ubiegać się kandydaci posiadający tytuł zawodowy inżyniera lub magistra inżyniera, uzyskany w trybie studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Najlepiej na tym kierunku odnajdą się osoby, które ukończyły studia I stopnia w zakresie inżynierii i gospodarki wodnej, inżynierii środowiska, a także budownictwa i innych kierunków technicznych związanych inżynierią i ochroną środowiska.

Pracodawcy doceniają specjalistyczną wiedzę naszych absolwentów, praktyczne umiejętności zdobyte podczas praktyk wakacyjnych oraz przygotowanie do pracy z programami inżynierskimi wspomagającymi projektowanie.

III. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?

PROGRAM STUDIÓW NA SPECJALNOŚCI
INŻYNIERIA I GOSPODARKA WODNA

Semestr 1
Pierwszy semestr studiów magisterskich na kierunku inżynieria i gospodarka wodna to pogłębienie wiedzy z zakresu hydrologii, hydrogeologii, hydrauliki i gospodarki wodnej. Zajęcia projektowe uzupełnione zostaną poprzez zajęcia uczące podstaw modelowania matematycznego, a także zapoznające studenta z dostępnym oprogramowaniem inżynierskim.
Semestr 2
Drugi semestr to rozwinięcie wiedzy z zakresu konstrukcji, a także eksploatacji obiektów i urządzeń wodnych. Jest to kontynuacja studiów inżynierskich uzupełniona o poruszane na równoległych przedmiotach zagadnienia zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska. W semestrze tym pojawią się również przedmioty specjalnościowe. W pakietach przedmiotów do wyboru przedstawione zostaną zagadnienia w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności, geodezji komputerowej, analiz ekonomicznych.
Semestr 3
Ostatni semestr to przede wszystkim przygotowanie pracy magisterskiej w wybranej przez Ciebie tematyce. Równolegle pojawiają się jeszcze kursy podsumowujące cały cykl kształcenia, pokazujące, gdzie i w jaki sposób wykorzystywana jest inżynieria wodna. Na tym etapie dysponujesz już wiedzą dotyczącą prawidłowego projektowania, a także umiejętnością wyboru odpowiedniego do sytuacji rozwiązania. Po zaliczeniu ostatniego semestru oraz obronie stajesz się absolwentem WIŚiE PK z tytułem magistra inżyniera.

V. PO STUDIACH

UPRAWNIENIA BUDOWLANE

Po studiach II stopnia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna oraz odbyciu praktyki zawodowej, absolwenci mogą ubiegać się o samodzielne funkcje techniczne w budownictwie czyli tzw. uprawnienia budowlane.

 

Uprawnienia te pozwalają na projektowanie obiektu budowlanego lub kierowanie robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej (bez ograniczeń) oraz konstrukcyjno-budowlanej (w ograniczonym zakresie).

 

KIEROWNIK ROBÓT BUDOWLANYCH W SPECJALNOŚCI KONSTRUKCYJNO-BUDOWLANEJ
Po ukończeniu studiów II stopnia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna można ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie (tj. dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 m3) w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, jeśli odbyto półtoraroczną praktykę na budowie.

 

PROJEKTANT W SPECJALNOŚCI KONSTRUKCYJNO-BUDOWLANEJ
Po ukończeniu studiów II stopnia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna można ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych do projektowania w ograniczonym zakresie (tj. dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 m3) w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, jeśli odbyto roczną praktykę przy sporządzaniu projektów oraz roczną praktykę na budowie.

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Absolwenci inżynierii i gospodarki wodnej mogą podjąć pracę w:

  • biurach projektowych i firmach konsultingowych,
  • przedsiębiorstwach wykonawczych realizujących inwestycje w zakresie obiektów budownictwa wodnego,
  • budownictwie hydrotechnicznym (przygotowujemy do zdobycia uprawnień), komunalnym oraz przy planowaniu przestrzennym,
  • Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie,
  • Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej,
  • instytucjach i urzędach administracji samorządowej i rządowej,
  • przy projektowaniu i eksploatacji urządzeń melioracji na obszarach problemowych,
  • przy sporządzaniu ocen oddziaływania na środowisko i ekspertyz związanych z gospodarowaniem wodą,
  • w ramach własnej działalności gospodarczej,
  • jako rzeczoznawcy z zakresu budownictwa wodno-melioracyjnego.

Logowanie

Zaloguj się aby zarządzać serwisem www