I. OPIS KIERUNKU
Miasta są i będą motorami rozwoju cywilizacyjnego. Dziś żyje w nich co drugi mieszkaniec globu, a do roku 2050 liczba mieszkańców miast osiągnie 75% całej populacji. Rozwiązania inżynierii i gospodarki wodnej, to wyzwanie dla zapewnienia odpowiedniej jakości wody i ochrony przed zagrożeniami na obszarach o dużej liczbie mieszkańców, których zagęszczenie na jednostkę powierzchni wielokrotnie przekracza średnią krajową. Inżynieria wodna w obszarach miejskich i metropolitalnych tworzy niekonwencjonalne rozwiązania wykorzystujące sztukę kompromisu w ograniczonej przestrzeni. Poszukuje zintegrowanych rozwiązań jak na przykład wykorzystanie nadmiaru wód opadowych do celów użytkowych – począwszy od wody technologicznej, poprzez tworzenie przestrzeni rekreacyjnej, a skończywszy na farmach miejskich.
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna zapewniają:
- nowoczesne i perspektywiczne podejście do gospodarowania wodami na obszarach miast tak aby kształtować miasta przyjazne mieszkańcom, czyli bezpieczne w warunkach zagrożenia ze strony wód oraz zapewniające wysoką jakość życia i środowiska,
- wiedzę oraz praktyczne kompetencje w zakresie technik i technologii potrzebnych do realizacji takich rozwiązań,
- umiejętność łączenia wiedzy technicznej z wiedzą o środowisku.
Pracodawcy doceniają specjalistyczną wiedzę naszych absolwentów, praktyczne umiejętności zdobyte podczas praktyk wakacyjnych oraz przygotowanie do pracy z programami inżynierskimi wspomagającymi projektowanie.
II. DLA KOGO
Studia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna skierowane są do osób pragnących zdobyć zawód pozwalający profesjonalnie rozwijać obszary miejskie i chronić zalety ich otoczenia poprzez efektywne rozwiązania inżynierii wodnej. Kandydatów powinno cechować zamiłowanie do inżynierii dbającej o środowisko oraz wyobraźnia przestrzenna, umiejętność pracy zespołowej, otwartość na nowe rozwiązania techniczne i wykorzystanie narzędzi informatycznych w ich opracowaniu. Zapraszamy osoby przekonane, że profesjonalizm zawodowy połączony z wiedzą o środowisku i poszanowaniu przestrzeni zapewni nam wszystkim wysoką jakość życia.
ATUTY
Możliwość starania się o uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej bez ograniczeń oraz o uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.
Poszerzony pakiet narzędziowy współczesnego inżyniera w zakresie informatycznym, oparty na profesjonalnym oprogramowaniu komputerowym.
Ten kierunek zapewnia ciekawą i perspektywiczną pracę.
III. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?
PROGRAM STUDIÓW NA KIERUNKU
INŻYNIERIA I GOSPODARKA WODNA
Rok 1
Rok 2
Rok 3
Rok 4
IV. PO STUDIACH
KONTYNUACJA NAUKI
Absolwenci studiów inżynieria i gospodarka wodna mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia tego samego kierunku, a także na innych związanych z inżynierią środowiska i gospodarką przestrzenną.
Uprawnienia budowlane: możliwość pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
UPRAWNIENIA BUDOWLANE
Po studiach I stopnia na kierunku inżynieria i gospodarka wodna oraz spełnieniu ustawowych wymagań tj. m.in. odbyciu praktyki zawodowej, absolwenci uzyskują podstawę do ubiegania się o uprawnienia budowlane do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Posiadanie uprawnień budowlanych przez inżynierów podnosi ich prestiż oraz zwiększa szanse na rynku pracy. Zakres oraz sposób nadawania uprawnień przez Samorząd Zawodowy Inżynierów Budownictwa precyzują szczegółowe rozporządzenia ministerialne.
Inżynier może ubiegać się o uprawnienia w zakresie projektowania, wykonawstwa lub projektowania i wykonawstwa.
Absolwenci IiGW mogą się ubiegać o uprawnienia w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej bez ograniczeń oraz o uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Absolwenci inżynierii i gospodarki wodnej mogą podjąć pracę w:
- biurach projektowych i firmach konsultingowych,
- przedsiębiorstwach wykonawczych realizujących inwestycje w zakresie obiektów budownictwa wodnego,
- budownictwie hydrotechnicznym (przygotowujemy do zdobycia uprawnień), komunalnym oraz przy planowaniu przestrzennym,
- Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie,
- Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej,
- instytucjach i urzędach administracji samorządowej i rządowej,
- przy projektowaniu i eksploatacji urządzeń melioracji na obszarach problemowych,
- przy sporządzaniu ocen oddziaływania na środowisko i ekspertyz związanych z gospodarowaniem wodą,
- w ramach własnej działalności gospodarczej,
- jako rzeczoznawcy z zakresu budownictwa wodno-melioracyjnego.