Relacja z I Forum Energetycznego

Bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe kraju — od OZE po elektrownie jądrowe. Miks energetyczny: fakty i mity.

W poniedziałek 22 czerwca 2026 r., w sali konferencyjnej „Kotłownia” Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24, odbyło się I Forum Energetyczne — pierwsza edycja wydarzenia poświęconego przyszłości polskiej energetyki. Organizatorem Forum był Polski Klub Ekologiczny 80, a współorganizatorem Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej przy wsparciu Centrum Doskonalenia Badań Naukowych Politechniki Krakowskiej. W obradach wzięło udział ponad 70 uczestników — naukowców, praktyków, samorządowców i przedstawicieli instytucji sektora energetycznego.

Patronat Honorowy nad Forum Energetycznym objęli Minister Energii Pan Miłosz Motyka oraz Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

Partnerami Wydarzenia byli: Wodociągi Miasta Krakowa, MPEC Kraków (Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej), WFOŚiGW w Krakowie (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) oraz firma FAKRO.

Inauguracja I Forum Energetycznego w sali „Kotłownia” Politechniki Krakowskiej

Uczestnicy I Forum Energetycznego w sali „Kotłownia” Politechniki Krakowskiej

Uroczyste otwarcie — odznaki ministerialne i medale PKE 80

Forum rozpoczęto od uroczystego wręczenia odznak i medali.

Odznakę honorową „Zasłużony dla Energetyki” otrzymał pracownik Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, kierownik Katedry Energetyki prof. dr hab. inż. Jan Taler, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Aby otrzymać to odznaczenie, trzeba wykazać się konkretnymi, wymiernymi osiągnięciami. Przyznaje je Minister właściwy ds. energetyki, przede wszystkim za opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych, prowadzenie innowacyjnych badań naukowych, a także za wprowadzanie światowych technologii na polski rynek czy sukcesy w produkcji nowoczesnych urządzeń energetycznych.
Profesor Jan Taler to wybitny autorytet w dziedzinie energetyki cieplnej, wymiany ciepła i termodynamiki, którego dorobek wpisuje się w najwyższe standardy innowacyjności w tej branży. Jego osiągnięcia to nie tylko praca teoretyczna, ale przede wszystkim konkretne rozwiązania techniczne i aparaturowe stosowane w przemyśle. Do jego najważniejszych dokonań należy opracowanie unikalnych metod analitycznych i numerycznych do pomiaru gęstości strumienia ciepła, a także stworzenie zaawansowanych modeli pozwalających na identyfikację naprężeń cieplnych w czasie rzeczywistym. Jego badania nad dynamiką i żywotnością kotłów energetycznych czy przeciwdziałaniem osadzaniu się żużlu i popiołu mają duże znaczenie dla optymalizacji i bezpieczeństwa pracy współczesnych elektrowni. Za współtworzenie kompleksowego systemu nadzoru eksploatacji bloków energetycznych profesor został wcześniej uhonorowany prestiżową, zespołową Nagrodą Badawczą Siemensa.

Oprócz bezpośredniego wdrażania technologii do przemysłu, profesor Taler odegrał kluczową rolę w budowaniu nowoczesnego zaplecza kadrowego dla polskiego systemu elektroenergetycznego. To z jego inicjatywy na krakowskiej uczelni powstały takie kierunki studiów jak energetyka oraz, będąca odpowiedzią na nadchodzącą transformację, energetyka jądrowa. Znajdując się w elitarnym gronie dwóch procent najczęściej cytowanych naukowców na świecie i pełniąc funkcję członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk, profesor od dekad łączy najwyższej próby badania naukowe z realnym wpływem na rozwój innowacyjnych technologii energetycznych w Polsce. Wypromował 21 doktorów nauk technicznych.

Odznakę wręczyli Asystent Polityczny w Gabinecie Politycznym Ministra Energii Pan Michał Frączek oraz Jego Magnificencja Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

Wręczenie odznaki „Zasłużony dla Energetyki” prof. dr. hab. inż. Janowi Talerowi, czł. koresp. PAN

Ponadto Odznaki honorowe „Zasłużony dla Energetyki” otrzymali: Pani mgr Anna Kornecka, była wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Pani mgr inż. Zofia Stompor Koordynator Pilotażowego Klastra Energetycznego z Brennej – Klaster Lokalnego Systemu Energetycznego oraz dr inż. Mirosław Janowski Adiunkt w Katedrze Surowców Energetycznych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica.

Laureaci Odznaczenia Zasłużony dla Energetyki przyznanej przez Ministra Energii 

Medal Polskiego Klubu Ekologicznego 80 otrzymał Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki. W imieniu Wydziału odebrał go Dziekan prof. dr hab. inż. Sławomir Grądziel z rąk Prezesa PKE 80 dr. Zygmunta Fury, Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzeja Szaraty oraz Przewodniczącego Rady Naukowej PKE 80 prof. dr hab. inż. arch. Zbigniewa Myczkowskiego.

Medal Polskiego Klubu Ekologicznego 80 dla Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK

Medalami PKE 80 uhonorowani zostali również prof. dr hab. inż. Paweł Ocłoń, Prodziekan ds. nauki Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, oraz kierownik Katedry Energetyki prof. dr hab. inż. Jan Taler. Obaj otrzymali także nominacje do Rady Naukowej PKE 80.

Program naukowy — 9 referatów

Po części oficjalnej rozpoczęła się część merytoryczna, w trakcie której wygłoszono dziewięć referatów:

Wystąpienie prof. dr. hab. inż. Jana Talera, czł. koresp. PAN

  1. prof. dr hab. inż. Jan Taler (Katedra Energetyki PK, czł. koresp. PAN) — Energetyka cieplna – teraźniejszość i przyszłość (współautorzy: prof. Tomasz Sobota i prof. Dawid Taler)
  2. prof. dr hab. inż. Paweł Ocłoń (Prodziekan ds. nauki WIŚiE PK) — Nowoczesne systemy OZE w budownictwie
  3. prof. dr hab. inż. Sławomir Grądziel (Dziekan WIŚiE PK) — Energetyka a CO₂ – czy wychwyt ma sens?
  4. dr inż. Paweł Korczak (doradca energetyczny WFOŚiGW Kraków) — Finansowanie projektów energetycznych przez WFOŚiGW
  5. dr Piotr Dziadzio (Instytut Nafty i Gazu) — Mapa energetyczna Polski – transformacja: realia i zagrożenia
  6. przedstawiciel Eko-Park (Toruń) — Transformacja energetyczno-cieplna budynków wielorodzinnych – przykład spółdzielni z Podlasia
  7. przedstawiciele Eko-Park i Witkowitz (Czechy) — SMR-y „Dawid” – szansa dla polskiej energetyki jądrowej na poziomie województwa
  8. prof. dr hab. inż. Ziemowit Malecha (Politechnika Wrocławska) — Morskie i lądowe farmy wiatrowe – rywalizacja czy synergia?
  9. dr inż. Mirosław Janowski (AGH im. Stanisława Staszica w Krakowie) — Blaski i cienie OZE

Podsumowanie

Dyskusje toczyły się wokół kluczowych zagadnień transformacji energetycznej kraju: przejścia od odnawialnych źródeł energii ku energetyce jądrowej, perspektyw rozwoju małych reaktorów modułowych (SMR), dostępu do surowców krytycznych i strategicznych oraz samowystarczalności energetycznej gmin.

Pierwsza edycja Forum Energetycznego pokazała, jak duże jest zapotrzebowanie na rzetelną, opartą na faktach debatę o przyszłości polskiej energetyki, łączącą środowisko naukowe, samorząd i praktyków branży. Efektem prac Forum będą stanowiska i memoriały kierowane do komisji sejmowych i ministerstw.

Organizatorzy dziękują wszystkim prelegentom, uczestnikom oraz partnerom wydarzenia za udział i wkład w merytoryczną dyskusję.

/oprac. prof. Paweł Ocłoń, foto Jan Zych/