I. OPIS SPECJALNOŚCI
Studia na kierunku inżynieria środowiska specjalność Hydroinżynieria przygotowują przyszłych inżynierów do realizacji inwestycji związanych z wodą i gruntem.
Kształtują wiedzę i umiejętności niezbędne by ocenić warunki geotechniczne i zgodnie z tym wybrać oraz zaprojektować odpowiedni fundament. Studenci poznają metody wzmacniania podłoża gruntowego, zjawiska związane z wodą w gruncie, wpływ czynników atmosferycznych i temperatury na podłoże gruntowe. Ponieważ znają podstawy projektowania małych obiektów hydrotechnicznych, mogą w przyszłości zajmować się eksploatacją budowli hydrotechnicznych, ochroną i zabudową rzek, budową wałów przeciwpowodziowych, nasypów drogowych i kolejowych.
Studia dostarczają również wiedzy na temat stosunków wodnych na użytkach rolnych, a także na temat odwodnień terenów przemysłowych i zurbanizowanych. Uczą rozumieć procesy występujące w zlewni potoku, sposoby przeciwdziałania ich negatywnym skutkom oraz zasady utrzymania i regulacji koryta zgodnej z wymogami ekologii i architektury krajobrazu. Studenci nabywają umiejętność tworzenia koncepcyjnych rozwiązań ziemnych budowli hydrotechnicznych, bezpiecznego kształtowania nasypów hydrotechnicznych, ograniczenia filtracji w korpusie budowli i jego podłożu oraz organizacji budowy z wykorzystaniem budowli tymczasowych.
Proces kształcenia zaprojektowano tak, by inżynierowie kończący studia na specjalności HYDROINŻYNIERYJNEJ posiadali grutowną wiedzę na temat powodzi, środków ochrony przed powodzią, a także umiejętność określenia ryzyka powodziowego.
II. DLA KOGO
Studia na specjalności Hydroinżynieria skierowane są do osób posiadających wyobraźnię przestrzenną, które chętnie korzystają z narzędzi informatycznych i potrafią połączyć wiedzę inżynierską z ekonomiczną. Kandydatów powinno cechować przekonanie, że warto i można podnosić poziom jakości życia – ale nie kosztem środowiska. Powinny to być osoby lubiące wyzwania intelektualne, które zagrożenia naturalne i potrzebę adaptacji do zmian klimatu postrzegają właśnie w taki sposób.
ATUTY
Wzrasta liczba inwestycji budowlanych w coraz trudniejszych warunkach gruntowych, a my uczymy niezbędnych do ich realizacji metod: wzmacniania gruntów i kontrolowanego odprowadzania wody.
Będziesz jednym z niewielu specjalistów skutecznie zapobiegających katastrofom naturalnym, któremu zagrożenia naturalne po prostu dodają pracy.
Perspektywa ciekawej i angażującej pracy w przyszłości – nie ma dwóch takich samych zadań inżynierskich a różnorodność zjawisk skutecznie uniemożliwia nudę.
Pracodawcy doceniają praktyczne podejście naszych absolwentów poparte gruntowną wiedzą, pozwalającą na zrozumienie istoty zjawisk i procesów.
III. CZEGO SIĘ NAUCZYSZ?
PROGRAM STUDIÓW NA SPECJALNOŚCI
HYDROINŻYNIERIA
Rok 1
Rok 2
Rok 3
Rok 4
V. PO STUDIACH
KONTYNUACJA NAUKI
Absolwenci studiów inżynieria środowiska specjalność Hydroinżynieria mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia w ramach tej samej lub innych specjalności inżynierii środowiska.
Uprawnienia budowlane: możliwość pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
UPRAWNIENIA BUDOWLANE
Po studiach I stopnia na kierunku inżynieria środowiska specjalność Hydroinżynieria oraz odbyciu praktyki zawodowej absolwenci mogą ubiegać się o samodzielne funkcje techniczne w budownictwie czyli tzw. uprawnienia budowlane.
Uprawnienia te pozwalają na projektowanie obiektu budowlanego lub kierowanie robotami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej bez ograniczeń, a w specjalności konstrukcyjno-budowlanej w ograniczonym zakresie.
Po ukończeniu studiów I stopnia na kierunku inżynieria środowiska specjalność HYDROINŻYNIERIA można ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych do projektowania w ograniczonym zakresie (dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 m3), w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej, jeśli odbyto roczną praktykę przy sporządzaniu projektów oraz roczną praktykę na budowie.
Po ukończeniu studiów I stopnia na kierunku inżynieria środowiska specjalność H można ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie (dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 m3), w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, jeśli odbyto trzyletnią praktykę na budowie.
Po ukończeniu studiów I stopnia na kierunku inżynieria środowiska specjalność H można ubiegać się o nadanie uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej, jeśli odbyto trzyletnią praktykę na budowie.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Absolwenci inżynierii środowiska WIŚiE PK specjalność Hydroinżynieria znajdują pracę w budownictwie hydrotechnicznym, komunalnym, komunikacyjnym oraz przy planowaniu przestrzennym. Zatrudniają ich biura i firmy projektowe, firmy konsultingowe, przedsiębiorstwa i zakłady wykonawcze oraz instytucje nadzorujące i ekspoloatujące urządzenia wodne, a także jednostki administracji samorządowej i państwowej. Mogą prowadzić własne biura projektowe i firmy wykonawcze oraz pracować jako rzeczoznawcy z zakresu budownictwa wodno-melioracyjnego.