































Aktualności

Ranking wstępny do stypendium rektora
Na semestr letni 2024/25 dla studentów studiów II-go stopnia (magisterskich)

EduQ Days: innowacje w kształceniu akademickim
Jedno z flagowych wydarzeń WIiT, organizowane w ramach obchodów 80-lecia PK, które odbędzie się w dniach 25-28 marca 2025 r.

Praktyczne zastosowanie i metodyka w programie FLOW 3D HYDRO
Certyfikowane warsztaty z numerycznej analizy płynów dla studentów i pracowników PK.

Certyfikowane szkolenie ANSYS dla studentów WIŚiE PK
Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy mailowe od godz. 9.00 w środę 13 marca 2025 r.

Ogłoszenie o publicznej obronie rozprawy doktorskiej – mgra inż. Piotra Natkańca
Wersja elektroniczna rozprawy, streszczenie oraz recenzje zamieszczone są na stronie internetowej BIP Politechniki Krakowskiej. Załączniki: Ogłoszenie o publicznej obronie_Piotr Natkaniec

Przedszkolaki ponownie w Laboratorium Hydraulicznym Katedry Geoinżynierii i Gospodarki Wodnej
Młodzi naukowcy z entuzjazmem poznawali podstawowe prawa hydrostatyki i hydrodynamiki.
O nas
Katedra Geoinżynierii i Gospodarki Wodnej prowadzi działalność badawczo-dydaktyczną w obszarze kompleksowego i interdyscyplinarnego podejścia do wybranych zagadnień związanych z hydrosferą i litosferą. Katedrę tworzą zespoły pracowników naukowych, specjalizujących się w wielu zagadnieniach należących do 3 głównych obszarów: gospodarka wodna, geoinżynieria, geoinformatyka.
Od powstania, w latach 70-tych ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego, Katedra opiera swoją działalność badawczą na współpracy z jednostkami administracyjnymi i gospodarczymi oraz krajowymi i zagranicznymi jednostkami badawczymi.
Wieloletnie doświadczenie naukowo-inżynierskie pracowników Katedry, pozwala na prowadzenie zajęć dydaktycznych na wysokim poziomie merytorycznym, na trzech kierunkach studiów dwustopniowych, tj.: inżynieria i gospodarka wodna, geoinformatyka, gespodarka przestrzenna.
Gospodarka Wodna
Zagadnienia: hydrologii, hydrogeologii, hydrauliki i hydromechaniki, hydrotechniki, hydroenergetyki, meteorologii i klimatologii, administrowania.
Geoinżynieria
Zagadnienia: geologii inżynierskiej, geomorfologii i morfodynamiki, geotechniki i geomechaniki, geodezji i kartografii, kompleksowej (tj. geodezyjno-geofizycznej) teledetekcji geodanych i hydrodanych dla litosfery i hydrosfery.
Geoinformatyka
Zagadnienia: gromadzenia w systemach bazodanowych geodanych i hydrodanych, algorytmiki i programowania w przetwarzaniu i analizie sygnałów i obrazów cyfrowych, komputerowej wizualizacji i interpretacji geodanych i hydrodanych – systemy CAD, SIP, SIT, GIS, statystyka i Data Mining, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, modelowanie numeryczne.
Kierunek INŻYNIERIA I GOSPODARKA WODNA
Miasta są i będą motorami rozwoju cywilizacyjnego. Dziś żyje w nich co drugi mieszkaniec globu, a do roku 2050 liczba mieszkańców miast osiągnie 75% całej populacji. Rozwiązania inżynierii i gospodarki wodnej, to wyzwanie dla zapewnienia odpowiedniej jakości wody i ochrony przed zagrożeniami na obszarach o dużej liczbie mieszkańców, których zagęszczenie na jednostkę powierzchni wielokrotnie przekracza średnią krajową. Inżynieria wodna w obszarach miejskich i metropolitalnych tworzy niekonwencjonalne rozwiązania wykorzystujące sztukę kompromisu w ograniczonej przestrzeni. Poszukuje zintegrowanych rozwiązań jak na przykład wykorzystanie nadmiaru wód opadowych do celów użytkowych – począwszy od wody technologicznej, poprzez tworzenie przestrzeni rekreacyjnej, a skończywszy na farmach miejskich.
Kierunek GOSPODARKA PRZESTRZENNA
Polska nadrabia wieloletnie zaległości w zakresie rozwoju urbanizacji obejmującej miasta, tereny podmiejskie, rozwój dróg transportowych – lokalnych, ponadlokalnych, szybkiego ruchu i autostrad oraz całą związaną z rozwojem tych obszarów infrastrukturę towarzyszącą.
Europa i Świat nieprzerwanie i intensywnie rozwijają urbanizację, kładąc nacisk na metropolizację i rozwój wielkich aglomeracji miejskich.
To powoduje zapotrzebowanie na inżynierów posiadających specyficzny zestaw kompetencji techniczno-planistycznych, którzy swobodnie posługują się nowoczesnymi technikami i narzędziami oraz niekonwencjonalnymi technologiami podnoszenia jakości życia, potrafią efektywnie pracować w interdyscyplinarnych zespołach i integrować lokalne społeczności wokół rozwiązywania problemów.
Kierunek GEOINFORMATYKA

Kierunek GEOINFORMATYKA łączy 3 obszary naukowo-inżynierskie:
- kompleksową teledetekcję – Complex Remote Sensing,
- inżynierię i analizę danych – Data Science,
- zagadnienia dotyczące 3 geosfer – tj. litosfery, hydrosfery i atmosfery.
Absolwenci kierunku GEOINFORMATYKA zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie kompleksowej teledetekcji, która jest połączeniem teledetekcji geodezyjnej oraz metod geofizycznych. Nauczą się technik zdalnego i nieinwazyjnego pozyskiwania danych dla 3 geosfer, z wykorzystaniem pomiarów satelitarnych, lotniczych/dronowych, naziemnych oraz nawodnych.
Zagadnienia informatyczne, które poznają, zaliczają się do zagadnień Data Science, a ich opanowanie pozwala wykonać przetwarzanie cyfrowych danych zarejestrowanych w geosferach oraz ich komputerową wizualizację oraz analizę i interpretację.
Specjalistyczna wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów pozwolą absolwentom kierunku GEOINFORMATYKA na czynne uczestnictwo w pracach interdyscyplinarnych zespołów zajmujących się zagadnieniami geoinżynierii i hydroinżynierii oraz fizyki atmosfery.